1983

Twoje IP: 3.234.214.179
serwer time: 2019-12-06 21:04:52

GMINNA KOALICJA NA RZECZ BIBLIOTEKI W PRZYKONIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Przykonie dzięki wsparciu Samorządu Gminy uczestniczy w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek realizowanym we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem Programu jest aktywizacja bibliotek publicznych poprzez realizację cyklów szkoleń dla bibliotekarzy oraz wyposażenie bibliotek w bogaty sprzęt multimedialny (zestawy komputerowe, oprogramowanie). Jednym z głównych działań Programu Rozwoju Bibliotek jest zmiana wizerunku bibliotek publicznych tak aby były postrzegane jako nowoczesne centra kultury. Wymogiem stawianym przez PRB jest uczestnictwo w pracach biblioteki społeczności lokalnej, czyli powstanie Gminnych Koalicji czy też Lokalnych Partnerstw, które zapewnią trwałość działań dotyczących rozwoju bibliotek.

28 czerwca w Sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie Gminnej Koalicji na rzecz rozwoju Biblioteki w Przykonie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele lokalnych instytucji, seniorzy i młodzież, przedstawiciele organizacji nieformalnych, radni gminy, radni powiatu oraz sympatycy biblioteki którzy podpisali Umowę partnerską w sprawie zawiązania  Koalicji na rzecz Gminnej Biblioteki Publicznej w Przykonie. Animatorem wspierającym utworzenie i działalność Gminnej Koalicji na rzecz rozwoju Biblioteki w Przykonie jest Hanna Król - przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Głównym zadaniem Gminnej Koalicji  będzie  wspieranie i budowanie klimatu życzliwości, współpracy, promocji książki i czytelnictwa, działanie na rzecz  rozwoju bibliotek wiejskich, budowy społeczeństwa informacyjnego w  placówkach bibliotecznych Gminy Przykona. Koalicja  jest otwarta na  wszystkie chętne do współpracy osoby i instytucje. W najbliższym czasie odbędzie się następne spotkanie na którym trzeba będzie podjąć decyzję w  jakim kierunku ma rozszerzać swoją działalność biblioteka oraz jak ma wyglądać Plan Rozwoju Gminnej Biblioteki Publicznej w Przykonie.