Twoje IP: 3.80.38.5
serwer time: 2019-02-17 20:30:44

Historia

W lutym 1996 roku z inicjatywy sołtysa wsi Smulsko Ryszarda Papierkowskiego zostało zwołane zebranie pań ze Smulska, na którym to padła propozycja zawiązania zespołu.

Większość zebranych kobiet w/w propozycje poparto i umówiono pierwsze spotkanie, na które przybył przedstawiciel Wojewódzkiego Domu Kultury w Koninie Krzysztof Pydyński wraz z Dyrektorem Ośrodka Upowszechniania Kultury w Przykonie Zbigniewem Bartosikiem. Wtedy to omówiono sprawy organizacyjne i powstał zespół „Zgoda”, w skład którego weszły: Halina Durkiewicz – kierownik, Lucyna Karbowa, Maria Zając, Leokadia Kacprzak, Maria Jaroszewska, Helena Ciesiołkiewicz, Zofia Matusiak, Grażyna Wieliczko.

Pierwsze próby polegały na przypominaniu starych piosenek i melodii ludowych. „Chrzest bojowy” zespołu to występ poza konkursem w maju 1996 roku poczas Przeglądu Gawędziarzy, Solistów, Instrumentalistów i Kapel Wiejskich w Przykonie. Od 1998 roku zespół ma możliwość prezentowania się w strojach ludowych charakterystycznych dla naszego regionu. W repertuarze dominują piosenki ludowe, estradowe, a nawet okolicznościowe, które nie rzadko powstają w samym zespole np. przyśpiewki dożynkowe.

Zespół „ZGODA” występuje na różnych scenach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a nawet krajowych, biorąc udział w licznych przeglądach ludowych, wiejskich, wokalno-instrumentalnych, strażackich czy biesiadach. Uczestniczy także w różnych imprezach okolicznościowych takich jak: dożynki gminne, powiatowe, festyny, pikniki i inne spotkania. Gościł między innymi w takich miejscowościach jak: Uniejów, Kramsk, Konin, Poznań, Złotów, Słupca, Tuliszków, Dobra, Wierzbinek, Babiak, Turek, Tokary.

W roku 2001 zespół reprezentował nasz region na Przeglądzie Ogólnopolskim w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Tam też odbyły się dwa nagrania studyjne zespołu dla I-ego Programu Polskiego Radia i dla Radia Lublin.

Zespół pochwalić się może licznymi pucharami, dziesiątkami dyplomów, nagrodami rzeczowymi i finansowymi oraz drobnymi upominkami. W 2006 roku otrzymał z okazji 10-lecia istnienia Medal Powiatu Tureckiego za działalność na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Tureckiego. Udzielił wywiadu Gazecie Poznańskiej i TV Turek.

Instruktorami muzycznymi „ZGODY” byli:

- Wojciech Rusek ze Smulska – 1996r.

- Jan Wróbel z Dobrej – 1998r.

- Krzysztof Szafarz z Uniejowa – 1998 – 1999r.

- Eugeniusz Wegner z Malanowa – od 03.2000r. do 09.2010r.

Obecnie zespół prowadzi Radosław Darul.