451986

Twoje IP: 52.204.98.217
serwer time: 2019-06-20 03:47:05

Historia Orkiestry Dętej

Pomysłodawcą utworzenia Orkiestry Dętej był Jan Karbowy. Władze Gminy Przykona z chęcią przyjęły tę inicjatywę i opiekę nad powstającą orkiestrą powierzyły ówczesnemu dyrektorowi Ośrodka Upowszechniania Kultury Zbigniewowi Bartosikowi. Zajęcia z młodymi adeptami sztuki muzycznej rozpoczęły się we wrześniu 2001 roku. W tym to czasie rozpoczęły się przesłuchania sprawdzające umiejętności kandydatów. Większość z nich nie miała wcześniej kontaktu z instrumentami dętymi. Pierwsze zajęcia prowadzone były przy współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Dyrektor tej szkoły Henryk Kranc wypożyczył naszej orkiestrze instrumenty.

Młodzi adepci uczyli się podstaw muzyki pod okiem Piotra Kmieciaka i Bogdana Paszaka, nauczycieli z PSM z Turku. Z roku na ok poziom orkiestry się podnosił. Chcąc pokazać i zaprezentować swoje umiejętności orkiestra zaczęła brać udział w różnych przeglądach orkiestr dętych odbywających się w różnych miejscowościach naszego powiatu.

Przez pierwsze lata skład orkiestry ulegał zmianie, jednak wielu stałych członków pozostało do dziś. Pierwszy kapelmistrzem orkiestry był Piotr Kmieciak, następnie zastąpił go Bogdan Paszak. Obecnie od 2006 roku rolę tę pełni Janusz Kujawa.

Orkiestra liczy 32 członków. Swoimi koncertami uświetnia wszystkie uroczystości gminne i parafialne takie jak: dożynki, dni Przykony, święta państwowe oraz inne o charakterze lokalnym. Orkiestra bierze udział również w przeglądach i konkursach. Osiągnięcia to m.in.:

- II miejsce Mateusza Ruska jako solisty i III miejsce Mateusza Ruska w duecie z Pauliną Dygas na VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów Orkiestr Dętych – Musica d’camera – Leszno 2004.

- III nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Kleczewa na XVI Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych SOP w Kleczewie – 2006 i nagroda dla najlepszego kapelmistrza orkiestry Janusza Kujawy.

- Nagroda w IX Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Tokarach – 2007r.

- I miejsce na XIV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Turku – 2012r.

- II miejsce w kategorii muzyka marszowa na XXII Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych „O kleczewską wieżę” w Kleczewie – 2012r.

Orkiestra bierze także udział w gościnnych występach uświetniających uroczystości gminne nie tylko województwa wielkopolskiego.